czwartek, 23 sierpnia 2012

ŚWIĄTECZNA GWIAZDA - quilling nie tylko na choinkę

Może trochę nie na czasie,a ale szczęśliwi czasu nie liczą a na datę nikt nie będzie patrzył;)
 
Metoda, którą odkryłam jakiś czas temu i mam zamiar odkrywać dalej. Na pierwszy rzut oka, wydaje się to niezmiernie skomplikowane i misterne ale w rzeczywistości jest bardzo proste i przyjemne w wykonaniu:) 

QUILLING - polega na tworzeniu przestrzennych prac, za pomocą cienkich papierowych pasków, zwiniętych w rulon lub "ślimaka" jak mówią najmłodsi;) 
Zobaczyć i przeczytać więcej można w tym miejscu i jeszcze troszeczkę tu

Materiały potrzebne do stworzenia czegoś fajnego za pomocą tej metody są bardzo proste. Za każdym razem takie same a zmienia się jedynie długość pasków i sposób ich zwijania.

Elementy stałe, potrzebne do quillingowania: 
  • Papierowe paski można ciąć samodzielnie, użyć gilotyny czy kupić gotowe. Ich długość i szerokość wpływa na wielkość całego elementu, jaki chcemy wykonać, zatem zależy to tak naprawdę od nas.Jeśli chodzi o papier, może to być tektura zwykła lub karbowana, papier rysunkowy czy techniczny- w zależności od tego, co chcemy osiągnąć. Np., do prac delikatnych i filigranowych, użyjemy papieru cienkiego.
  • Klej - musi być do mocny i dobry. Do nakładania używam zwykłego pędzelka. 
  • Coś, na czym możemy nawinąć paski, tworząc ślimaki, czyli kredka, ołówek, itp. 
_________________________________________________________________-
GWIAZDA; "Mały Artysta" nr 6/2011
 
Na rozgrzewkę coś bardzo aktualnego, świątecznego - coś, co znalazłam w ostatnim numerze "Małego Artysty". Łatwe, proste, bez wielkich nakładów finansowych i czasowych, do zaproponowania starszym przedszkolakom. 

Potrzebne materiały:
  • 12 pasków o dł. 15cm i szer. 1cm, potrzebne do wykonania ramion,
  • 1 pasek na środek - może być o tej samej długości ale wskazany jest troszeczkę dłuższy, aby ślimak miał większą średnicę. 20cm jest ok.

Stopień trudności: bardzo łatwe.

Etapy wykonania:
1. Gwiazdę wykonałam z tektury karbowanej. Przygotuj paski i klej. Na początek skręć 6 pasków w ślimaki i 1 pasek na środek.


2. Wykonaj ramiona. Sklej końce 6 pasków tak, by utworzyć "krople". Wcześniej sklejone ślimaki doklej do kropli.


3. Tak wykonane elementy ułóż w gwiazdę i sklej ze sobą. Prawda, że proste?:)Można to ozdobić dowolnie, brokatem, przemalować, sprayem. Myślę, że nadaje się tak samo na choinkę jak i do wykonania zwykłej przedszkolnej dekoracji. Gwiazdę wykonałam samodzielnie, myślę, że dla 4-latków jest za trudna, może ktoś spróbuje ze starszakami?;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz